Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Duh umetnosti u doba profita, ili savremeni „Aska i vuk“

Komentari (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 05 januar 2011 21:38
No Man
O da...Još jedan briljantan tekst o temi o kojoj se malo i uglavnom loše piše u ovoj zemlji - korporativnoj paralelnoj istoriji. Već sam čitao od istog ovog autora, čini mi se? - jedan super tekst o brendovima...I da - čuo sam već za pomenuti događaj iniciran grupom Yes Man. Sjajno napisano. Veoma urgentna tema...
Preporuke:
0
0
2 sreda, 05 januar 2011 22:26
Cmok Toronto
You Tube je kultura.
I donosi $.

Ako je politika u Srbiji najprofitabilnija 'industrija' onda umetnici,autori trk u politicare pa ce te posle jednog mandata moci da sebi otvorite pozoriste,galeriju ili muzej a mozda i dobijete Nobelovu nagradu.
Ukljucite se u politiku pre nego sto vas glad izvede na ulicu.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 06 januar 2011 01:10
rade
pa,to i nije bas tako.zasto generalizovati.ako se igde novac daje na nevidjeno,to je u kulturi.jer to nevidjeno tek ce biti stvoreno kao umetnicko delo.a mozda i nece,ako umetnik izgubi inspiraciju,ili pozeli da prvo kupi dzip.umetnicke slobode su vrlo rastegljiv pojam,pa je umetnost i neostvareno delo.nesto kao vesta instalacija.da raznih anomalija i apsurdnih situacija ima,ima,ali ima i mnogo toga sto je u redu,projekata i umetnika koji s pravom dobijaju sredstva iz fondova.tekst je odlican i inspirativan.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 06 januar 2011 01:13
Ivan
Savršen tekst. I sjajan primer kako dobra teorijska anliza može biti itekako praktično učinkovita. Sve čestitike autoru,a i redakciji što nas je u ove praznične dane počastila sa nekoliko izvanrednih tekstova.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 06 januar 2011 01:49
mitar
Da li je od opšte političke halabuke neko primetio ovaj izvanredni tekst?
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 06 januar 2011 01:55
Petar Izgnanik
Profit i novac su UVEK vladali, ukljucujuci i doba Renesanse, i to je jednostavno tako. Mozda je nekakav izuzetak doba komunizma, ali svi znamo kako se to zavrsilo (nisu mogli ni narod posteno da prehrane a kamoli da im ostaje za umetnost). A i sta nam je to od vrhunskih dela umetnosti ostalo iz tog doba? Ako ista, to je napravljeno disidentski i UPRKOS a ne zahvaljujuci toj drzavi.

I da ne kukamo vise na nekakvu fikciju "liberalnog kapitalizma", mi trzisni kapitalizam jos nismo iskusili ni u kasicicama. Kod nas vlada jedan drugi sistem - DRZAVNI REKETIZAM, u kome se bilo kakva drzavna pozicija zloupotrebljava za pljacku, i radnika i kapitala, zapravo SPRECAVAJUCI klasu istinskih produktivnih preduzetnika da se uzdigne. I sad TA korumpirana drzava da finansira umetnost?! Pa ja vec vidim rezultat - partijski DS-ovi umetnici dobijaju pare za u najboljem slucaju osrednje TV serije i filmove. Kapetan Misa i Kolarac su nam bar ostavili nekakva ZDANJA, a birokratija nikad nista, niti ce!
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 06 januar 2011 12:01
4s
Gde novac zveči kultura ječi što bi rekla narodna poslovica.U danšnje vreme sva kultura je postala kultura
video zapisa i brzih internet začkoljica koju konzumira
Orvelovska populacija koja gotovo nikad nije kročila u
pozorište a o baletu i operi da ne govorimo.
Još od antičkih vremena umni ljudi su zavisili od raznih mecena i dobrotvora gde je filozofija ponekad bila
kodeks državnog ustrojstva.Danas u ovom banalizovanom
vilajetu smisao svega je novac po svaku cenu a državno ustrojstvo je kalsična Monti-Pjtonovska komedija.
U poplavi rijaliti programa kojim se zabavlja beslovesna masa kultura je izgubila smisao svoga
postojanja,padne mi na pamet ona Miljkovićeva "poeziju će
svi pisati" gde danas razni skribomani žvrljaju koješta
verovatno shvativši doslovno pesnikove reči.
Jer nije sve što je napisano pozija ni izgovoreno umotvorina.
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 06 januar 2011 12:30
Visarion
Naravno.Pisac mora da se bori za publiku.Da li je Velikićev recept najbolji, nisam siguran.Ali da je žalba pojedinih naših pisaca kako niko ništa ne čita pogrešna karta u literaturi u to sam siguran.Samo što ja ne mislim da se velika literatura ne može da piše za široke narodne mase.Velikić je negde kao francuski Beson.Piši, igraj kako narod voli i da nikog naročito ne zaboli.On se probio.Ne znam koliko na međunarodnom tržćištu ali ako je tamo, tamo su već gospodin Bajec koji pkiše o Keltima, Vizantincima i to tako što na deseetek stranica jednog svog romana junaci brinu najveću brigu kako da jaje postave da stoji uspravno i gto na svom najužem vrhu.Tamo su Basara koji sve srpsko pokušava da oneredki, tamo su samo oni koji ne slede nikakav mit o Srbima, ništa lepo o njima nemaju da kažu, tamo je Albahari tanak kao paučina, sumnjam da je Goran Petrović o čijem poslednjem romanu ne kruže najbolji glasovi(Nisam ga čitao)pa vi vidite koliko su tamo Srbi.A to samo nama nije važno.
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 06 januar 2011 15:23
Simić Manojlo
U Tadićevoj Srbiji, vuk je progutao Asku.
Uslast, mljaščući i podrigujući.
" Socrealisti "su bili mala djeca za ove današnje
" stvaraoce ".
Dovoljno je pogledati naše filmove, čiji su autori
srozali taj filmadžijski zanat na najniži mogući
nivo. Poštenije bi bilo zarađivati novac čisteći
ljudima obuću na Slaviji.

Velike čestitke autoru za tekst. Studiozno.
Preporuke:
0
0
10 petak, 07 januar 2011 23:55
Odbrana i poslednji dani
Kada je Če Gevara postao kubanski brend mogli smo da se pozdravimo sa nekom ozbiljnijom revolucijom.Kapitalizam je više zaradio na njemu, nego što je imao od njega štete. Hipi revolucija je bila prilično spetljana, neartikulisana, deca cveća nestvarna. Previše je tu bilo psihodelije i talambasanja bez veze. Pa, tako i Kosa. Pobuna sa razlogom, ali do zla boga imaginarna bez jasnih zahteva. Isprazna.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner